Jesteś tutaj:Strona głównaKameralna Scena Młodych im. Izabelli Melińskiej

logo Kameralnej Sceny Młodych | Fot. P. Sroka JOKiS
Logo Kameralnej Sceny Młodych | Fot. P.Sroka JOKiS

link do prezentacji multimedialnej TUTAJ

W ramach projektu „Rozwój infrastruktury kulturalnej oraz rozwój oferty kulturalnej …..” w piwnicach Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki powstała Kameralna Scena Młodych im. Izabelli Melińskiej.
Głównym założeniem i ideą tej przestrzeni stała się edukacja teatralna, która poprzez formy spotkań, wystaw, spektakli, warsztatów czy koncertów ma dawać możliwość realizowania się artystycznego każdemu, kto tu zaglądnie.
Kameralna Scena Młodych to miejsce stałej cyklicznej pracy.
Działają tu młodzieżowy Teatr Plaster i dziecięcy Teatrzyk Plasterek, Teatr ludzi dorosłych KĄT odbywają się też indywidualne próby Teatru Jednego Aktora.
Tu też spotyka się Teatr CIENIE działający przy Polskim Stowarzyszeniu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Jarosławiu przy współpracy Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki.
Specjalnie na potrzeby najmłodszych mieszkańców Jarosławia powstał tu Jarosławski Teatr Sztuk Drobnych KĄCIK, który bardzo szybko zyskał status teatru repertuarowego grającego często i regularnie spektakle.
Przestrzeń ta, służy także jako miejsce warsztatów teatralnych. Regularnie zapraszane są tu dzieci i młodzież z jarosławskich szkół i przedszkoli. Często też pojawiają się grupy z dalszych miejscowości.
Tu też na dobrze zaopatrzonej w technikę scenie odbywają się ważne wydarzenia. Spektakle mini Form teatralnych, monodramy, czy szersze - takie jak, Ogólnopolski Festiwal teatrów form Drobnych DROBNY.

Izabella Melińska - słów kilka...

Pani Iza, założycielka Teatru Kacperek, reżyser, wychowawca, scenograf, człowiek wielkiej kultury, żyje w pamięci wielu wychowanków i ludzi z nią związanych.

W maju 2019 roku, w piwnicach JOKiS została odsłonięta tablica, upamiętniająca jej osobę, a sala teatralna nazwana Kameralną Sceną Młodych im. Izabelli Melińskiej.

8 listopada 2019 roku, w ramach Zaduszek Teatralnych, w Kameralnej Scenie Młodych odbyło się bardzo wzruszające spotkanie.

W wydarzeniu tym wzięli udział: jej aktorzy, znajomi, przyjaciele a także młodzież, dziennikarze i osoby zainteresowane jej wspomnieniem.

Spektakl "Odkąd zniknęła" wg Juliusza Słowackiego, w reżyserii Anety Adamskiej, w wykonaniu Edwarda Kotłowskiego aktora i recytatora Pani Izy, był zwieńczeniem wieczoru.

Pamięć o Pani Izie jest ciągle żywa. Chcemy pracować i pamiętać o niej.

Zwracamy się z prośbą do Państwa, jeżeli jesteście w posiadaniu pamiątek, publikacji i dokumentacji, fotografii związanych z osobą Pani Izabelli Melińskiej, prosimy o kontakt z nami.

JOKiS 16 621 44 34.

Zapraszamy również do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą i ciekawostkami w komentarzach.

"Zapisani w jarosławskiej kulturze" - Izabella Melińska

scenariusz: Justyna Wota